Jak rączka rakiety wpływa na grę?

17-04-2020

O tym jak ważną częścią rakiety jest jej rączką wie z pewnością każdy zawodowy tenisista. Ale czy amatorzy o różnych umiejętnościach zdają sobie z tego sprawę?

Podstawową kwestią przy doborze rakiety jest wybór wielkości rączki – należy dokonać tego bardzo starannie. Zbyt mała lub zbyt duża rączką będzie wymagała użycia większej ilości siły podczas chwytania i zmiany uchwytu w dłoni. To natomiast prowadzić może do kontuzji łokcia. Dodatkowo powoduje, że rakieta może wysuwać się nam z dłoni. Nie ma wtedy mowy o optymalnym kontrolowaniu uderzeń.

Zdecydowana większość tenisistów używa owijek zewnętrznych. To także one pomogą optymalnie dopasować obwód rączki. Na rynku istnieje bowiem ogromna ilość modeli owijek różniących się grubością. Waha się ona od 0,4 mm do 0,9 mm.

Oczywiście używanie owijek zewnętrznych jest wygodne i praktyczne. Zmienia się je szybko, kosztują niedużo i w jednej chwili otrzymujemy równą i czystą powierzchnię trzymania rakiety. Należy je jednak regularnie wymieniać, gdyż zniszczone czy brudne powodują odciski, a rakietę musimy ściskać zbyt mocno bo praktycznie wypada z dłoni.

Dodatkowo różne modele owijek charakteryzują się różnym stopniem lepkości oraz czasem jak długo lepkość się utrzymuje. Warto przyjrzeć się produktom oferowanym przez producentów i znaleźć ten, który najlepszy jest akurat dla nas. Często warto kupić owijkę droższą, bo zwykle zachowa lepkość nawet kilka razy dłużej i nie przetrze się. Te wykonane z lepszych materiałów zapewniają dużo lepszy chwyt.

Nie należy także zapominać o wymianie owijki podstawowej. Mimo że regularnie zmieniamy te zewnętrzne, zużywa się również podstawowe. „Rozgnieciona” znacznie mniej tłumi drgania i zapewnia mniejszy komfort gry. Jeśli gramy często, wymieniajmy ją przynajmniej 2 razy w roku.

Co natomiast znajduje się pod owijką bazową każdej rakiety? Tzw. trzon rączki jest równie ważną częścią każdej rakiety. Różni producenci używają różnych technologii do jego wykonania. Często jest to utwardzona pianka, czasem grafit czy kompozyt z plastikowymi nakładkami, a w dawnych czasach bywało to drewno. Rączki wykonane z pianki są najbardziej podatne na uszkodzenia. Materiał ten zużywa się najszybciej i może doprowadzić do kruszenia czy poluzowania. Ciężko wtedy mówić o kontroli czy komforcie gry.

Najbardziej innowacyjną obecnie technologię produkcji rączek wprowadził od 2016 roku niemiecki producent rakiet Pacific. Następca firmy Fischer stosuje próżniową metodę produkcji rączek z grafitu, dzięki czemu w każdej rakiecie są one identyczne. To natomiast pozwoliło na opracowanie precyzyjnego systemu PGS Precise Grip System. W skrócie to zestaw trzech nakładek. Wśród nich największa, to twardy i bardzo trwały (80% trwalszy niż utwardzona pianka) plastikowy element, który sprawia że podstawa naszej rączki nie ma prawa drgnąć, ugiąć się, skrzypieć. Dodatkowo umożliwia wymianę na inny rozmiar w razie potrzeb, a w przyszłości także inny kształt rączki. Rączki w rakietach różnych producentów różnią się bowiem kształtem. Tu zadowoleni będą zwolennicy różnych profili rączek. Precyzja wykonania nowego systemu zapewnia niespotykaną jakość w trzymaniu i czucie jak w grze na zawodniczym poziomie.

 




©2012 pacificpolska.pl, desgin & engine: adm-media.pl