Jak powstaje rakieta tenisowa?
08-05-2014
Producenci tenisowego sprzętu od lat prześcigają się w projektowaniu i wdrażaniu nowych technologii do produkcji rakiet tenisowych. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat w tej dziedzinie zmieniło się praktycznie wszystko – począwszy od wykorzystanych materiałów, aż po sam proces projektowania i produkcji.
Do 1965 roku wszystkie profesjonalne rakiety były wykonane z drewna. Dzisiaj tego typu sprzęt praktycznie można już tylko obejrzeć w tenisowych muzeach. Później swój czas miały rakiety ze stali i aluminium. Okres ich popularności był jednak stosunkowo krótki (trwał kilkanaście lat), ponieważ do produkcji zaczęto używać innych materiałów. Grafit, bor i kevlar, tytan, wolfram czy włókna bazaltowe – to materiały, które wyparły siermiężną stal i bądź co bądź, niezbyt przyjemne dla tenisistów aluminium. Sam proces produkcji sprzętu nie jest tak bardzo skomplikowany, jak faza projektowania i wdrażania nowych technologii, która poprzedza produkcję. Rakiety są projektowane przez całe grono ludzi w specjalnych laboratoriach, w których opracowywane są najdrobniejsze szczegóły, takie jak: obliczanie środka ciężkości i sztywności ramy.
Nie jest tajemnicą, że większość rakiet tenisowych jest produkowanych w jednej z kilku dużych fabryk na terenie Azji. Oznacza to, że jeśli chodzi o sam proces produkcyjny rakiet, jest on praktycznie taki sam w przypadku wszystkich firm. Tworzenie rakiety do tenisa można podzielić na kilka faz. Pierwszą jest połączenie ze sobą kilku rodzajów materiałów, z których ma ona zostać wykonana. Z tego tworzy się następnie elastyczną rurkę, którą później umieszcza się w specjalnej formie o kształcie rakiety.
Za drugą fazę można uznać umieszczenie formy w kształcie rakiety z wypełnionym materiałem do specjalnej maszyny, która pod wpływem wysokiej temperatury i pompowanego powietrza, wiąże ze sobą wszystkie materiały i elementy w całość. W ten sposób powstaje rama rakiety. Następnie pracownicy wyjmują wspomnianą ramę z maszyny, zostaje ona poddana kontroli i jeśli spełnia wyznaczone kryteria, zostaje przekazywana do kolejnego etapu produkcji. Polega on na umieszczeniu ramy w urządzeniu, które wywierca w niej otwory, które są niezbędne do tego, by na rakietę można było wciągnąć naciąg.
W dalszej części rama jest oczyszczana i szlifowana, a ponadto tworzona jest specjalna warstwa materiału na rączce rakiety. W końcowym etapie produkcji pozostaje już tylko dopracowanie efektów wizualnych rakiety, nałożenie na rączkę owijki oraz w niektórych przypadkach wciągnięcie na rakietę naciągu. Taki sprzęt jest jeszcze sprawdzany pod względem jakości i jeżeli nie budzi zastrzeżeń, jest pakowany i wysyłany do odpowiedniego magazynu.
Sprawdź bogatą ofertę rakiet tenisowych marki PACIFIC. Kliknij TUTAJ